Výběr zimních pneumatik

05. 10. 2019

Jak vybrat vhodné pneumatiky pro váš vůz?

Pneumatiky jsou nedílnou a důležitou součástí každého automobilu. Na trhu je nespočet modelů a běžný uživatel má co dělat, aby se v tak široké nabídce vůbec vyznal. Máte před zimní sezonou problém vybrat správné pneu pro váš vůz? Už nemusíte zoufat, poradíme vám, jak na to.

Pravda, zorientovat se v takové džungli dá práci. Pokud tápete a nevíte, podle čeho z té obrovské škály vybrat a čemu věnovat pozornost, tento článek by vám měl ujasnit a shrnout to nejdůležitější, na co by se měl každý řidič při výběru pneumatik zaměřit.

Řiďte se tím, co je v technickém průkazu, (ale pozor*)

Ke každému vozu je vystaveno osvědčení o registraci vozidla, tzv. velký technický průkaz. V něm jsou mimo jiné uvedeny i všechny rozměry kol, potažmo pneumatik, které můžete na své auto namontovat. * Nejdříve se však podívejte na jaké disky budete chtít nové pneumatiky namontovat ! V technickém průkazu je totiž více rozměrů kol, které můžete použít. Pak se stane, že si dle technického průkazu objednáte 17″ pneumatiky a vy na voze máte 16″ kola, tudíž to tam nikdy nepůjde nasadit a vám zbydou doma nepoužitelné pneumatiky. Pokud byste si chtěli pořídit kola jiných rozměrů, nezapsaných v technickém průkazu, nebojte, i tady se najde řešení. Musíte si vybrat taková kola, která jsou schválená k použití na vašem vozidle, vyžádat si k nim typový list a následně je nechat na místně příslušném úřadě zapsat do TP.

Testy mohou pomoci

Mnoho motoristických organizací každoročně testuje zimní i letní pneumatiky. Nejznámější je asi německý autoklub ADAC, testy ale realizují i motoristické časopisy jako AutoBild či AutoTip nebo například provozovatel německé sítě technických stanic GTÜ. V testech nejsou ani zdaleka zastoupeny všechny značky pneumatik, ale získáte tak velmi dobrou představu o tom, jak si stojí nejprodávanější a nejpoužívanější modely.

Pneumatiky vybírejte podle jejich vlastností. Zamyslete se nad tím, kde a v jakém počasí nejčastěji jezdíte, zda upřednostňujete spíš nízkou spotřebu, nebo je pro vás důležitá třeba nízká hlučnost. Na hory volte takové pneumatiky, které mají dobré záběrové vlastnosti na sněhu a ledu, naopak pro jízdu ve městech jsou vhodné pneumatiky, které si dobře poradí s mokrou vozovkou. Všechny tyto údaje se dozvíte právě z testů.

Raději kvalitní než levné

Nakupujte od prověřených výrobců. Většina z nich má dlouholeté zkušenosti s výrobou a do vývoje investují nemalé částky. Jejich výrobky jsou kvalitní a otestované mnoha řidiči před vámi. Mezi takové patří například pneumatiky Continental, Nokian, Hankook nebo levnější Laufenn . V České republice je dlouhodobě nejoblíbenější značkou pneumatik Barum. Mezi čínské pneumatiky, které máme sami vyzkoušené doporučujeme Gripmax, nebo Hifly.

Nepoužívejte pneumatiky více jak 6 od obutí, protože materiál stárne a ztrácí své vlastnosti. Hlídejte si také hloubku dezénu a přezouvejte dříve, než budete mít na svém voze pneumatiky podobné těm, co obouvají závodní vozy Formule. Ohrozili byste nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Nerovnoměrně sjeté pneumatiky mohou mít dokonce vliv i na geometrii vozu.

V nejběžnějších rozměrech už bývá cenový rozdíl mezi kvalitními značkovými pneumatikami a těmi od neznámých výrobců maximálně v řádu stokorun. Pneumatiky se proto snažte vybírat hlavně podle kvality a ne podle ceny. Je to dlouhodobá investice a na bezpečnosti se nevyplatí šetřit.

Konfigurátor pneumatik

Pokud nemáte velký technický průkaz a potřebujete vědět jaké pneumatiky mohou být na vašem voze, zkuste využít níže uvedený konfigurátor pneumatik od společnosti CONTINENTAL. Jde jen o rozměr pneu, značku Continetal si kupovat nemusíte 😉

Novinky

Skútr/moped servis

16 května 2024

Našim zákazníkům nabízíme zakladní servis pro jejich dvoukolé miláčky, včetně dodání a montáže náhradních dílů.Sezónní... číst více

Teď je ten správný čas.

30 dubna 2024

Objednat se na přezutí vašeho vozidla a popřípadě objednat nové letní pneumatiky. Volejte 603316755, nebo 733211101. Máme nabídku pneumatik... číst více

Novinky u Goodyear a Dunlop

9 dubna 2024

Přinášíme Vám novinky v oblasti letních a celoročních pneumatik značek Goodyear a... číst více

Autoškola nanečisto: Prošli byste závěrečnými testy?

11 března 2024

Od 1. července 2006 došlo ke změnám při provádění testové části zkoušky k získání řidičského oprávnění. Byla zavedena zcela... číst více

© 2024 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila