Výběr zimních pneumatik

05. 10. 2019

Jak vybrat vhodné pneumatiky pro váš vůz?

Pneumatiky jsou nedílnou a důležitou součástí každého automobilu. Na trhu je nespočet modelů a běžný uživatel má co dělat, aby se v tak široké nabídce vůbec vyznal. Máte před zimní sezonou problém vybrat správné pneu pro váš vůz? Už nemusíte zoufat, poradíme vám, jak na to.

Pravda, zorientovat se v takové džungli dá práci. Pokud tápete a nevíte, podle čeho z té obrovské škály vybrat a čemu věnovat pozornost, tento článek by vám měl ujasnit a shrnout to nejdůležitější, na co by se měl každý řidič při výběru pneumatik zaměřit.

Řiďte se tím, co je v technickém průkazu, (ale pozor*)

Ke každému vozu je vystaveno osvědčení o registraci vozidla, tzv. velký technický průkaz. V něm jsou mimo jiné uvedeny i všechny rozměry kol, potažmo pneumatik, které můžete na své auto namontovat. * Nejdříve se však podívejte na jaké disky budete chtít nové pneumatiky namontovat ! V technickém průkazu je totiž více rozměrů kol, které můžete použít. Pak se stane, že si dle technického průkazu objednáte 17″ pneumatiky a vy na voze máte 16″ kola, tudíž to tam nikdy nepůjde nasadit a vám zbydou doma nepoužitelné pneumatiky. Pokud byste si chtěli pořídit kola jiných rozměrů, nezapsaných v technickém průkazu, nebojte, i tady se najde řešení. Musíte si vybrat taková kola, která jsou schválená k použití na vašem vozidle, vyžádat si k nim typový list a následně je nechat na místně příslušném úřadě zapsat do TP.

Testy mohou pomoci

Mnoho motoristických organizací každoročně testuje zimní i letní pneumatiky. Nejznámější je asi německý autoklub ADAC, testy ale realizují i motoristické časopisy jako AutoBild či AutoTip nebo například provozovatel německé sítě technických stanic GTÜ. V testech nejsou ani zdaleka zastoupeny všechny značky pneumatik, ale získáte tak velmi dobrou představu o tom, jak si stojí nejprodávanější a nejpoužívanější modely.

Pneumatiky vybírejte podle jejich vlastností. Zamyslete se nad tím, kde a v jakém počasí nejčastěji jezdíte, zda upřednostňujete spíš nízkou spotřebu, nebo je pro vás důležitá třeba nízká hlučnost. Na hory volte takové pneumatiky, které mají dobré záběrové vlastnosti na sněhu a ledu, naopak pro jízdu ve městech jsou vhodné pneumatiky, které si dobře poradí s mokrou vozovkou. Všechny tyto údaje se dozvíte právě z testů.

Raději kvalitní než levné

Nakupujte od prověřených výrobců. Většina z nich má dlouholeté zkušenosti s výrobou a do vývoje investují nemalé částky. Jejich výrobky jsou kvalitní a otestované mnoha řidiči před vámi. Mezi takové patří například pneumatiky Continental, Nokian, Hankook nebo levnější Laufenn . V České republice je dlouhodobě nejoblíbenější značkou pneumatik Barum. Mezi čínské pneumatiky, které máme sami vyzkoušené doporučujeme Gripmax, nebo Hifly.

Nepoužívejte pneumatiky více jak 6 od obutí, protože materiál stárne a ztrácí své vlastnosti. Hlídejte si také hloubku dezénu a přezouvejte dříve, než budete mít na svém voze pneumatiky podobné těm, co obouvají závodní vozy Formule. Ohrozili byste nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Nerovnoměrně sjeté pneumatiky mohou mít dokonce vliv i na geometrii vozu.

V nejběžnějších rozměrech už bývá cenový rozdíl mezi kvalitními značkovými pneumatikami a těmi od neznámých výrobců maximálně v řádu stokorun. Pneumatiky se proto snažte vybírat hlavně podle kvality a ne podle ceny. Je to dlouhodobá investice a na bezpečnosti se nevyplatí šetřit.

Konfigurátor pneumatik

Pokud nemáte velký technický průkaz a potřebujete vědět jaké pneumatiky mohou být na vašem voze, zkuste využít níže uvedený konfigurátor pneumatik od společnosti CONTINENTAL. Jde jen o rozměr pneu, značku Continetal si kupovat nemusíte 😉

Novinky

Prázdninové cestování vozidlem

1 července 2023

Připravete své auto na cestu v deseti bodech! Představte si situaci – konečně sbalíte do auta celou rodinu, naložíte děti, kufry, psa... číst více

Rozkladová chemie pro mobilní toalety

8 března 2023

Nabízíme kvalitní rozkladovou chemii pro mobilní WC. Vyrobeno v USA. Nejkvalitnější kapsle na našem trhu s nejlepší cenou. Skladem v Brně... číst více

Pomoc při autonehodě

22 února 2023

Při dopravní nehodě může na rychlé první pomoci záviset život zraněných. Lidé se ale často obávají, že něco pokazí nebo svojí... číst více

Proč je olej tak důležitý

30 ledna 2023

Olej je velmi důležitou součástí fungování a chodu motoru. Pomáhá chránit pohybující se části motoru před přehřátím a zároveň je... číst více

© 2023 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila