Proč je olej tak důležitý

30. 01. 2023

Olej je velmi důležitou součástí fungování a chodu motoru. Pomáhá chránit pohybující se části motoru před přehřátím a zároveň je udržuje namazané, aby se mohly pohybovat a fungovat správně. Bez oleje by tření rychle se pohybujících dílů zvyšovalo teplo a způsobilo by jejich horší fungování a nakonec i selhání. Motor by ani nebyl schopen nastartovat více než jen na pár pokusů.

Motorový olej vyrobený z minerálního oleje se nejdříve rafinuje, aby se odstranily nečistoty. Teprve po rafinaci může olej plnit tu nejzákladnější funkci motorového oleje – mazání. Protože však byl minerální olej rafinován ze surového oleje, je jednou z jeho nevýhod to, že je velmi obtížné z něj zcela odstranit sirné nečistoty.

Ve srovnání se syntetickými oleji je minerální olej také chemicky nestabilnější, jeho viskozita při vysokých teplotách je nízká a snadněji karbonizuje a vznikají v něm kaly.

Motorový olej v motorech automobilů musí fungovat při různých teplotách a tlacích. Například v zimě musí vozidla snášet chladné počasí a v létě horké počasí.

Olej hůře teče v chladu a snáze v létě. A pokud navíc táhnete těžký náklad, je to pro olej ještě větší práce. Tento výpočet odporu proti proudění se nazývá viskozita.

Číselné kódy těchto norem definuje Společnost automobilových inženýrů (SAE). Mezi příklady viskozity motorového oleje patří např: 5W-30, 5W-40 a 10W-40.

Motorový olej 5W30 je vícestupňový olej, což znamená, že má jiný stupeň viskozity při nižších teplotách než při vyšších. Díky tomu je vhodný pro většinu vozidel, včetně některých lehkých vznětových motorů.

Nyní se podívejme na některé vlastnosti, kterými se olej 5W30 liší od ostatních motorových olejů.

K čemu se olej s vizkozitou 5W-30 používá?

Olej 5W30 má nižší viskozitu při nízkých teplotách, a protože je řidší než olej 10W30, bude lépe proudit uvnitř motoru a zajistí lepší mazání během zimních měsíců.

Celkový výkon oleje

Jednou z vlastností oleje s vizkozitou 5W30 je, že nejenže dobře funguje při velmi nízkých teplotách, ale také odolává vysokým teplotám. Pokud do svého vozu dáváte olej 5w30 přes zimu, nemusíte v létě přecházet na jiný olej.

Výměna oleje

Kromě doporučení, jaký olej byste měli do svého vozu dávat, se v příručce k vozidlu dozvíte, jak často byste měli olej měnit. Výměna oleje s vizkozitou 5W-30 je od 10tis. do 15tis. km. Časem se totiž do oleje dostávají nečistoty a zároveň se olej z vašeho motoru postupně vytrácí (což je přirozený úbytek). Pokud pouze doplňujete hladinu oleje, místo abyste jej plně vyměnili, zvyšuje se poměr nečistot v oleji, přičemž všechny abrazivní částice v něm obsažené postupně opotřebovávají váš motor. Proto je důležité olej pravidelně kompletně vyměnit. Doporučujeme měnit motorový olej buď po limitu 10-15 tis. km, nebo jednou za rok.

Novinky

Pneumatiky pro ATV/UTV čtyřkolky apod.

19 července 2024

V našem servise Vám radi nabídneme ty správné pneumatiky pro vaše hračky 🙂Disponujeme více než 100 dodaveteli pneumatik z celé EU a... číst více

Skútr/moped servis

16 května 2024

Našim zákazníkům nabízíme zakladní servis pro jejich dvoukolé miláčky, včetně dodání a montáže náhradních dílů.Sezónní... číst více

Teď je ten správný čas.

30 dubna 2024

Objednat se na přezutí vašeho vozidla a popřípadě objednat nové letní pneumatiky. Volejte 603316755, nebo 733211101. Máme nabídku pneumatik... číst více

Novinky u Goodyear a Dunlop

9 dubna 2024

Přinášíme Vám novinky v oblasti letních a celoročních pneumatik značek Goodyear a... číst více

© 2024 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila