Jak vybrat stěrače

17. 11. 2023

Stěrače doporučujeme měnit vždy v páru. Na některých vozech mohou mít přední stěrače různé velikosti, je proto důležité nainstalovat správnou velikost na stranu řidiče a stranu spolujezdce. 
Stěrače kupujte u nás, protože jsme renomovaný prodejce a servis, který zaručí, že je dostanete vždy čerstvé a zároveň Vám je umíme nainstalovat zcela zdarma, u nás platíte jen za stěrače.

Z jakých stěračů můžeme vybírat

Originální OEM – tyto stěrače pasují přesně na typ auta, ke kterému byly vyrobeny.
DirectFit – mají podobný design stíracích lišt a konektorů, jako je design OEM stěračů. 
Univerzální – jedna sada univerzálních stěračů má vysoké aplikační pokrytí, ale při výběru musíte dávat pozor na délku a typ konektorů. Součástí balení jsou univerzální adaptéry, díky kterým budete moci stěrač nainstalovat na váš vůz.


Jaké jsou druhy stěračů?

RAMÍNKOVÉ (KLASICKÉ)
Gumička stěrače je uchycena pomocí ramínek, díky kterým se dobře přizpůsobí prohnutému čelnímu sklu. Výhodou je jejich nižší pořizovací cena, nevýhodou může být oxidace kovových ramínek, nižší přítlak stěrače a nižší životnost. Ramínka se prodávají ale i plastová. Pozor na verze se spoilerem na straně řidiče pro vytvoření přítlaku. Nesprávně umístěný spoiler může mít opačný efekt.

PLOCHÉ (FLAT)
Tento modernější typ stěračů se vyskytuje u novějších vozidel a takřka eliminuje nedostatky ramínkových stěračů. Jejich hlavní výhodou je integrovaná přítlačná lišta, která zvyšuje přilnavost a napomáhá rovnoměrnému stírání i při vyšších rychlostech. Díky nekovové konstrukci nepodléhají korozi.

HYBRIDNÍ
Tento typ kombinuje nejlepší vlastnosti ramínkových a modernějších plochých stěračů.
Aerodynamický plastový kryt skrývá zavěšovací části a zároveň obsahuje otvory pro hladký průchod nečistot. Pevná konstrukce stěrače je navíc velmi odolná vůči nánosům sněhu a ledu, proto se doporučuje do zimních podmínek.

SPECIÁLNÍ
Vozidla s vyšší výbavou nabízejí stěrače s výhřevem, které dokáží během pár vteřin zlikvidovat i silnou námrazu na čelním skle. Když zapnete vyhřívání skel, nahřejí se i lišty stěračů. Další inovace naleznete v čištění předních skel. Ostřik okna je integrovaný do lišt stěračů, voda tak vystřikuje z mnoha otvorů přímo z lišty stěrače, takže vám nekomplikuje výhled z auta jako u přímého ostřiku okna. 

Co je nutné vědět pro nákup nových stěračů

Délka
Každé auto má výrobcem doporučenou velikost stěrače, proto je pro výběr stěrače klíčová jejich délka. Ta je specifická pro danou značku, model a rok. Existuje několik způsobů, jak zjistit správnou délku stěračů pro váš vůz:

  • podívejte se do uživatelské příručky vašeho vozidla
  • změřte stěrače aktuálně přítomné na vašem voze
  • poraďte se při nákupu u nás s našim prodejcem

Konektor stěrače & háček ramínka

Pro uchycení stěrače neexistuje jednotné řešení napříč výrobci vozidel. Vozový park v České republice je navíc jedním z nejrozmanitějších vozových parků v Evropě, jak z hlediska výrobců automobilů, tak i stáří. Pokud vyberete provedení DirectFit, kupujete na svůj vůz přesný typ konektoru k háčku stěrače. V případě výběru universálních sad, které obsahují adaptéry, před nákupem zkontrolujte, jestli jsou vhodné i na váš automobil a následně dodržte návod k instalaci.

Jak zjistit, že už potřebuji nový stěrač?
Opotřebené, steřelé, nebo staré stěrače mohou snížit vaši viditelnost a za určitých podmínek mohou způsobit nebezpečné situace. Opotřebované stěrače poznáte hlavně podle toho, že zanechávají na skle šmouhy, případně i větší vodní plochy, které znesnadňují výhled z vozu. Pokud při inspekci stěračů narazíme na nějaké mechanické poškození, rez nebo pokud stěrače vydávají nepříjemný zvuk při stírání, je už opravdu čas na jejich výměnu. 

Jak častá má být jejich výměna stěračů?
Zpravidla platí, že by se stěrače měli měnit jednou až dvakrát do roka, v závislosti na pravidelnosti ježdění a stavu stěračů.

Je možné vyměnit pouze stírací gumu stěrače?

Výměna pouze stírací gumy je levnější alternativou k výměně celého stěrače, ale není zaručená původní funkčnost. Navíc celková výměna je obvykle mnohem jednodušší, rychlejší a obvykle přinese lepší výsledek. Jako servis to však nedoporučujeme, nemá to efektivitu.

Mohu vyměnit ramínkový stěrač za plochý a naopak?

Ano, výrobci stěračů pro aftermarket nabízejí řešení pro přestavbu. Výběr typu stěrače je tak zcela na vás, jen je důležité dodržet stanovenou délku a typ uchycení pro vaše auto. 

Proč se na e-shopu zobrazují jiné velikosti stěračů do stejného auta?

Existuje několik faktorů, které mohou způsobit nesoulad mezi velikostí a typem stěrače, která je namontována na vašem voze. Vždy vám doporučujeme změřit vaše stávající lišty stěračů a zkontrolovat u každé lišty vyobrazenou montáž. Někdy v průběhu výroby vozidla mohl výrobce namontovat mírně odlišné lišty stěračů na modely, které se zdají být identické, Je proto důležité znát rok výroby vozidla. Ideální je proto vyhledávat vhodný stěrač podle VIN vašeho vozu.

Přijeďte s vašim voze k nám do SERVISU GOLEM a my Vám rádi prodáme stěač, který přesně padne na Váš vůz a zdarma Vám jej nainstalujeme.

Novinky

Pneumatiky pro ATV/UTV čtyřkolky apod.

19 července 2024

V našem servise Vám radi nabídneme ty správné pneumatiky pro vaše hračky 🙂Disponujeme více než 100 dodaveteli pneumatik z celé EU a... číst více

Skútr/moped servis

16 května 2024

Našim zákazníkům nabízíme zakladní servis pro jejich dvoukolé miláčky, včetně dodání a montáže náhradních dílů.Sezónní... číst více

Teď je ten správný čas.

30 dubna 2024

Objednat se na přezutí vašeho vozidla a popřípadě objednat nové letní pneumatiky. Volejte 603316755, nebo 733211101. Máme nabídku pneumatik... číst více

Novinky u Goodyear a Dunlop

9 dubna 2024

Přinášíme Vám novinky v oblasti letních a celoročních pneumatik značek Goodyear a... číst více

© 2024 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila