Zamlžené světlomety

12. 11. 2021

Zamlžené světlomety: Je to běžné nebo jsou světlomety na výměnu?

Také se vám stává, že přijdete ke svému autu a máte zamlžené světlomety? A je jedno, jestli je to starší ojetina nebo úplně nové auto. Ale je to špatně a je třeba světlomet vyměnit, anebo je to běžná věc?

Zamlžené světlomety si spojujeme hlavně se staršími a notně ojetými automobily, ale takový jev může trápit i úplně nové automobily. Světlomety totiž navzdory obecnému mínění, že jsou vzduchotěsně uzavřeny, v sobě mají štěrbiny. V každém světlometu jsou nějaké otvory, kterými prochází vzduch a světlomety „dýchají“. Je to důležité i kvůli teplotě, kterou halogenové žárovky, ale i xenonové výbojky vytvářejí (moderní LED světlomety už mají chlazení).

Jenže těmito otvory se nedostává jen teplo ven, ale může sem pronikat i vlhkost z ovzduší. A sklo, respektive polykarbonátový kryt pak tvoří překážku mezi teplým vzduchem uvnitř světlometu a studeným vně. Pokud má pak například vnitřek světlometu relativní vlhkost na úrovni 50 % a teplotu 20 °C, stačí, aby okolní teplota klesla na asi 9 °C a už se může na vnitřní straně světlometu objevit mlžný opar. Velmi často se světlomety zamlží například po návštěvě myčky (a nemusí to být oba, často třeba jen jeden). Zpravidla pak ale trvá jen pár minut, než se světlomet opět „vyvětrá“ a vlhkost se odpaří.

Je ovšem potřeba rozlišovat mezi situacemi, kdy se ve světlometu objeví drobný opar, a situacemi, kdy je světlomet zamlžený a jsou v něm kapky, nebo v něm dokonce stojí voda. Tehdy je potřeba zpozornět a začít pátrat po příčině.

Jako první byste měli zkontrolovat kryt ze zadní části světlometu, který kryje žárovky. Ten může být uvolněný a špatně dosedat, může být poškozený nebo by mohl třeba úplně chybět. Pokud je kryt chybně nasazen, stačí jej dobře upevnit. Pokud je ale poškozený nebo chybí, bude potřeba sehnat nový, lépe světlomet vyměnit za nový.

Ovšem pozor na to, že světlomety také stárnou, výrobci tedy doporučují vyměnit oba najednou, aby byl světelný kužel na vozovce rovnoměrný a jedno světlo nesvítilo výrazné lépe než to druhé.

Novinky

Novinky u Goodyear a Dunlop

9 dubna 2024

Přinášíme Vám novinky v oblasti letních a celoročních pneumatik značek Goodyear a... číst více

Autoškola nanečisto: Prošli byste závěrečnými testy?

11 března 2024

Od 1. července 2006 došlo ke změnám při provádění testové části zkoušky k získání řidičského oprávnění. Byla zavedena zcela... číst více

Registr vozidel

1 února 2024

statistické přehledy a výdej dat – https://www.dataovozidlech.cz/ Na těchto stránkách jsou k dispozici vybrané statistiky a veřejně... číst více

Nové autobaterie AGM

22 listopadu 2023

Autobaterie typu AGM: Technologický pokrok pro spolehlivý výkon a dlouhou životnost Autobaterie jsou nezbytnou součástí každého vozidla a... číst více

© 2024 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila