Výměna oleje a filtrů

22. 05. 2022

Výměna oleje. Dalo by se říct – banalita. Měla by se ale provádět pravidelně. Existuje totiž termín výměnný interval. A ten bychom měli dodržovat.

Výměnný interval – jinými slovy jde o počet ujetých kilometrů, po nichž je potřeba olej vyměnit. O něm nerozhoduje, jak bychom si mohli myslet, výrobce oleje. Délku výměnného intervalu zásadně stanovují výrobci automobilů, a to po obsáhlých a nákladných zkouškách nejen na zkušebně, ale i v provozu na řadě vozidel. Tyto zkoušky se provádí, dokud je motor vyvíjen.

V průběhu provozu motoru dochází ke znehodnocení také kontaminací palivem, vodou, kovovým otěrem, nečistotami, u vznětových motorů typicky sazemi, které vytváří známou černou barvu. Do oleje se může dostat netěsností chladící soustavy chladící kapalina atd. Je-li překročena určitá mez, pak je ohrožena mazací funkce oleje.

Sečteno a podtrženo: pro výměnu oleje platí, že je lepší ji raději provést o něco dříve, než stanovuje výrobce automobilu.
Výměna dalších filtrů je zpravidla dle znečištění. U každého vozu (značky a modelu) jsou určité servisní intervaly.

Nyní se budeme bavit o vozidle:

ŠKODA OCTAVIA první generace r.v. 2004, 1.9TDI, 130kW (diesel)

Zde je nastaven interval výměny oleje po 15.000 km, nebo po roce. Vzduchový filtr po 60.000 km, nebo po 2 letech. Palivový filtr po 60.000 km, my jsme zastánci toho, že u dieselu raději po 30.000 km. Kabinový filtr dle skutečného znečištění.
Suma sumárum, když se to sejde najednou, tak to vypadá cenově následovně:

Výměna oleje MOBIL 5W40 (4,3 litry), značkový olejový, vzduchový, kabinový a palivový filtr + práce = 2700,- Kč s DPH
(Cena stanovena ke dni 5/2022 – může se mírně lišit +/- 10%)

Služba zahrnuje:

 • Vyčerpání staré olejové náplně do námi připravených nádob.
 • Vyčištění systému od úsad a mechanických nečistot.
 • Případná výměna šroubu, nebo podložky u olejové vany
 • Výměnu olejového filtru.
 • Naplnění systému novým olejem dle specifikací výrobce automobilu
 • Výměna vzduchového filtru + vyčištění uložení filtru
 • Výměna kabinového filtru + vyčištění uložení filtru
 • Výměna palivového filtru
 • Likvidace upotřebeného oleje a starých filtrů
 • Vymazání servisního intervalu a nastavení nového
 • Vylepení štítku pro informaci o výměně oleje a filtrů

Chcete-li nacenit servisní prohlídku s výměnou oleje a filtrů, napište nám na náš kontaktní formulář. Uveďte vše, co chcete vyměnit společně s typem vozidla, rokem výroby, obsahem motoru a výkonem v kW. Připojte prosím i telefonní číslo pro rychlejší komunikaci.

Novinky

Prázdninové cestování vozidlem

1 července 2023

Připravete své auto na cestu v deseti bodech! Představte si situaci – konečně sbalíte do auta celou rodinu, naložíte děti, kufry, psa... číst více

Rozkladová chemie pro mobilní toalety

8 března 2023

Nabízíme kvalitní rozkladovou chemii pro mobilní WC. Vyrobeno v USA. Nejkvalitnější kapsle na našem trhu s nejlepší cenou. Skladem v Brně... číst více

Pomoc při autonehodě

22 února 2023

Při dopravní nehodě může na rychlé první pomoci záviset život zraněných. Lidé se ale často obávají, že něco pokazí nebo svojí... číst více

Proč je olej tak důležitý

30 ledna 2023

Olej je velmi důležitou součástí fungování a chodu motoru. Pomáhá chránit pohybující se části motoru před přehřátím a zároveň je... číst více

© 2023 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila