Proč jsou vozy vybaveny kabinovým filtrem?

03. 03. 2019

Zjednodušeně řečeno, výrobci automobilů začali vozy vybavovat kabinovými filtry přibližně od 90. let minulého století, s cílem nabídnout pasažérům – zákazníkům – větší komfort a ochranu před znečištěným vzduchem, vstupujícím do kabiny přes ventilační a klimatizační systém vozu. Jaké jsou hlavní funkce kabinového filtru?
Zdraví a komfort: za posledních 30 let se počet alergiků v naší populaci více než zdvojnásobil a více než 25% populace je alergické na pyl, prach a mnohé další alergeny, volně se pohybující vzduchem. Právě kvalitní kabinový filtr chrání posádku vozu proti pylu, prachu, sazím a dalším nečistotám a nejen pro alergiky a astmatiky je účinný kabinový filtr klíčovým komponentem, přispívajícím k ochraně jejich zdraví a jejich bezpečné a pohodové jízdě. (následující obrázek ukazuje zanedbaný filtr a nový filtr)

Hygiena: účinný kabinový filtr také brání usazování nečistot a baktérií na vnitřní straně oken, v topení, ve ventilačním a klimatizačním sytému vozu.

Bezpečnost: kabinový filtr, který je pravidelně měněn za nový, přispívá k zajištění dobrého výhledu z vozu (zanesený kabinový filtr způsobuje za určitých klimatických podmínek zamlžování oken). Čistý vzduch v interiéru přispívá k celkové pohodě řidiče (a pasažérů), snížení jeho únavy a tím zároveň i k bezpečnosti jízdy.

Vozidlo: pravidelná výměna kabinového filtru chrání topení, ventilační a klimatizační systém vozu a může tak prodlužovat jejich životnost, a v konečném důsledku šetřit dodatečné náklady na údržbu.

Řada motoristů třeba ani netuší, že nějaký kabinový filtr v jejich autě existuje. Protože kabinový filtr (ostatně jako každý filtr) podléhají opotřebení, resp. postupné akumulaci nečistot, závislému na provozních podmínkách, je nezbytné tento filtr nejméně každých 15.000 km nebo jednou ročně vyměnit za filtr nový, v originální kvalitě.

Novinky

Registr vozidel

1 února 2024

statistické přehledy a výdej dat – https://www.dataovozidlech.cz/ Na těchto stránkách jsou k dispozici vybrané statistiky a veřejně... číst více

Nové autobaterie AGM

22 listopadu 2023

Autobaterie typu AGM: Technologický pokrok pro spolehlivý výkon a dlouhou životnost Autobaterie jsou nezbytnou součástí každého vozidla a... číst více

Jak vybrat stěrače

17 listopadu 2023

Stěrače doporučujeme měnit vždy v páru. Na některých vozech mohou mít přední stěrače různé velikosti, je proto důležité... číst více

Povinnost zimních pneumatik v zahraničí

2 listopadu 2023

Podmínky pro zimní pneumatiky se v jednotlivých zemích velmi liší. Někde je zimní obutí povinností, jinde ne. Nenechte se při cestě do... číst více

© 2024 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila