Prázdninové cestování vozidlem

01. 07. 2023

Připravete své auto na cestu v deseti bodech!

Představte si situaci – konečně sbalíte do auta celou rodinu, naložíte děti, kufry, psa a vyrazíte na dovolenou. Svištíte po dálnici neohroženě k cíli, teploměr monitorující venkovní teplotu ukazuje skoro 40 °C, široko daleko nikdo. A v tom to přijde – něco je špatně. V autě začne něco rachotit, v nejhorším případě vůz zcela vypoví službu a vaše představa klidné dovolené vezme za své. Může být něco horšího?!

Stát se samozřejmě může cokoli – i ten nejmodernější a nejlépe udržovaný vůz je jen prostý stroj. Existují však velmi efektivní způsoby, jak rizika nečekané závady omezit na minimum. Abyste si dovolenou mohli skutečně užít, shrnuli jsme je pro vás do následujících deseti praktických bodů. Když si je před cestou zvládnete projít, nejen že budete mít klidnější spaní, ale dost možná také cestování.

TECHNICKÁ KONTROLA A SERVIS

V první řadě důsledně zkontrolujte, zda máte skutečně platnou technickou a také že její platnost vydrží po celou do-bu cesty. Kontrolu technického stavu či jakýkoli servisní zásah samozřejmě můžete absolvovat i na cestách, ale proč se s tím zbytečně trápit, když je možné tomu snadno předejít a o technickém stavu auta se ujistit ještě před cestou v domovském servisu?

DOKLADY A ASISTENČNÍ SLUŽBA

Věnujte pozornost také formalitám – ověřte si, že máte připravené všechny potřebné doklady, pro cesty do zahraničí v první řadě zelenou kartu. Pro všechny případy doporučujeme sjednat také asistenční služby platné ve všech zemích, přes které během své cesty pojedete. Nikdy nevíte, kdy se bude pomocná ruka hodit.

KAPALINY

Než vyrazíte, nezapomeňte otevřít kapotu a podívat se na hladiny všech potřebných kapalin. Zkontrolujte hladinu oleje v motoru, stav chladicí kapaliny a doplňte si také kapalinu do ostřikovačů.

KLIMATIZACE

Nefunkční nebo špatně fungující klimatizace dokáže pěkně otrávit. Ověřte si proto, zda je po zimě skutečně funkční. Pokud ucítíte nepříjemný zápach, je nutný celý systém klimatizace nechat vyčistit. Dík tornu vám přes léto poskytne mimořádný komfort při cestování a pomůže také bezpečnosti.

BATERIE

Přestože horké letní období klade na autobaterie podstatně nižší nároky než to zimní, při sebemenším podezření neváhejte jednat. Pokud tušíte bližící se konec životnosti, vyměňte starou baterii za novou ideálně ještě předtím, než vyrazíte.

PNEUMATIKY

Není to tak dlouho, co se přezouvalo, přesto ale investujte pár minut a zkontrolujte si, že jsou vaše pneumatiky v pořádku a nejsou na hranici svého aktivního života. Prověřte také jejich tlak a pokud počítáte, že po-jedete pině naložení, nezapomeňte jej adekvátně zvýšit dle doporučení výrobce. Štítek s nápovědou je zpravidla umístěn na rámu dveří u řidiče, nebo na dvířkách od ústí pro tankování paliva. Jsou k tomu hned dva zásadní důvody – správně nafouknuté pneumatiky mají podstatný vliv na bezpečnost a ovlivňují také spotřebu paliva. Nezapomeňte si také ověřit, že máte v pořádku rezervu a případně i dofukovací soupravu.

BRZDY

Pozornost si před delší cestou rozhodně zaslouží také brzdy. Ujistěte se, že máte dostatečnou rezervu jak co se týká tloušťky kotoučů, tak brzdových destiček. Je zbytečné riskovat nutnost výměny na cestách a komplikovaní hledání správného servisu, či nežádoucí vypovězení služby v komplikovanějších úsecích cesty, zejména pak na horách.

VÝHLED

Nezapomeňte si zkontrolovat činnost všech funkcí osvětlení vpředu i vzadu. Je důležité ne vidět, ale také být viděn. I když už to není v povinnosti vybavení vozidla, mějte alespoň základní žárovky pro výměnu sebou.
Před dlouhou cestou ideální doba také na kontrolu stěračů – pokud dělají šmouhy, vyměňte je. Je to otázka sotva několika stokorun a jízda v dešti vás díky tomu nemůže vyvést z míry.

NOUZOVÁ SADA

Štěstí přeje připraveným. Kromě povinné výbavy si přibalte i něco málo navíc – hodit se může svítilna, startovací kabely, sada nářadí a doporučuje se i deka. Chybu neuděláte ani když přibalíte zásobu neperlivé vody a trvanlivější svačinky – ušetří vám dost stresu, pokud se dostanete do stojící kolony.

MYČKA

Čisté auto samozřejmě nepojede lépe, jisté ale je, že vy z něj budete mít mnohem větší radost. Když si navíc uděláte chvilku a zvládnete také úklid v interiéru, radost bude přinejmenším dvojnásobná.

Důležitý detail

Ať už se chystáte do míst, která dobře znáte, nebo vyrážíte do neznáma, připravte si navigaci a naplánujte si cestu dopředu. Využívejte online mapy s přístupem aktuální dopravní situaci – třeba Google Maps nebo mapy.cz. Správně naplánovaná trasa dokáže ušetřit více času než zbytečně rychlá a riskantní jízda. Dlouhou cestu je dobré si rozvrhnout do několika úseků a zbytečně se nepřetěžovat. Věděli jste, že nejvíce nehod během dlouhých cest se stává na posledních třiceti kilometrech? Člověk má pocit, že už jev cíli a ztrácí pozornost. Tak pozor na to! Přejeme šťastnou a bezpečnou cestu!

Novinky

Pneumatiky pro ATV/UTV čtyřkolky apod.

19 července 2024

V našem servise Vám radi nabídneme ty správné pneumatiky pro vaše hračky 🙂Disponujeme více než 100 dodaveteli pneumatik z celé EU a... číst více

Skútr/moped servis

16 května 2024

Našim zákazníkům nabízíme zakladní servis pro jejich dvoukolé miláčky, včetně dodání a montáže náhradních dílů.Sezónní... číst více

Teď je ten správný čas.

30 dubna 2024

Objednat se na přezutí vašeho vozidla a popřípadě objednat nové letní pneumatiky. Volejte 603316755, nebo 733211101. Máme nabídku pneumatik... číst více

Novinky u Goodyear a Dunlop

9 dubna 2024

Přinášíme Vám novinky v oblasti letních a celoročních pneumatik značek Goodyear a... číst více

© 2024 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila