Musím do autorizovaného servisu ?

30. 07. 2019

EU na straně řidičů. Blokovou výjimkou lze ušetřit polovinu nákladů na servis vozidla

Bloková výjimka je legislativní úprava Evropské komise č. 461-2010, kdy od června roku 2010 má každý majitel vozidla, včetně těch nových v záruční lhůtě, právo si vybrat jaký servis chce, autorizovaný i nezávislý. Bez ztráty záruky. Jednoduše řečeno, vy jste zákazník, vám nikdo nesmí diktovat, kam musíte jet na údržbu svého vozu a nesmí vás “vydírat” ztrátou záruky.

Víte, že při opravě a provozu vašeho auta můžete výrazně ušetřit a zachovat při tom úroveň kvality náhradních dílů i servisních úkonů, na kterou jste zvyklí? Řešení je snadné – stačí upřednostnit síť nezávislých servisů před autorizovanými servisy daných automobilek a zvolit kvalitní značkové díly.

Uvádí se, že jen zhruba 25 % dílů v moderních vozidlech je vyráběno přímo samotnou automobilkou a zbylých 75 % pochází od jiných výrobců. Jen malou část dílů tak lze považovat za skutečně originální.

Značkové vs. originální náhradní díly

Jednoduše řečeno: technický rozdíl není žádný. Výrobci dílů totiž dodávají ten samý výrobek jak automobilce, tak i na trh s náhradními díly (takzvaný aftermarket). Jde přitom o identické díly, jaké používá automobilka, jen opatřené jiným obalem a značkou výrobce – odtud tedy pochází jejich označení „značkové“ (často nesprávně označované jako neoriginální).

Z jedné výrobní linky tak putují ke spotřebiteli identické výrobky, kvalitativně tedy naprosto srovnatelné, které se liší jen obalem a především konečnou cenou, která je u těch značkových až o desítky procent nižší. Ušetřit se dá ještě více, aftermarket totiž nabízí výběr z více typů kvality stejných dílů. Rozhodnutí je tak čistě na motoristovi a jeho možnostech.

Zbytečné obavy z návštěvy nezávislých servisů

Z nedávných výzkumů vyplývá, že více než polovina Čechů navštěvuje výhradně originální autoservisy pouze proto, že se obávají ztráty záruky na vůz.
Po uplynutí záruční lhůty ale čtvrtina z nich změní servis a to zejména ze dvou důvodů – kvůli vysokým cenám a pro jeho přílišnou vzdálenost.

Jedná se o pochopitelné chování, protože majitelé nových vozů jsou velmi často „strašeni“ značkovými servisy, že pokud nepřijedou v záruční době k nim, zanikne jim záruka. Takové tvrzení je ale nepravdivé a navíc jde o jednání v rozporu s unijním právem.

Na trhu však existuje velké množství nezávislých autoservisů, a tak se jistě vyplatí vybírat jen z těch, kteří jsou spjati s renomovanými značkami. Tyto autoservisy nabízejí cenově výhodnou alternativu k autorizovaným autoservisům, bez jakékoli kompromisu v kvalitě dílů či úrovni poskytnutých služeb. Nabídka těchto nezávislých servisů je tak navíc umocněna značnou výhodou, a tou je možnost volby z více typů jednotlivých náhradních dílů (včetně originálních) a to v různých cenových hladinách.

Bloková výjimka

Motorista má právo na svobodnou volbu při výběru servisu i použitých náhradních dílů. A to se týká i servisu a údržby nových vozidel v záruce. Umožňuje to takzvaná „bloková výjimka“. Tento pojem je ale neznámý většině návštěvníků autorizovaných servisů.

Jinými slovy, pouze zlomek motoristů ví, že i v době záruky může se svým vozem navštěvovat nezávislý servis (mimo některé specifické situace jako například řešení reklamací). Ten však musí dodržet postup montáže doporučený výrobcem, použít kvalitativně rovnocenné díly a vyplnit servisní knížku v papírové nebo elektronické podobě.

Návštěvou nezávislého servisu lze ušetřit 50 % nákladů

„Bloková výjimka“ v konečném důsledku může pomoci motoristům uspořit více než polovinu konečné ceny oproti službám autorizovaných servisů. Navíc jednoznačně zlepšila pozici autoservisů na trhu, protože došlo ke zvýšení konkurence a k pozitivnímu tlaku jak na ceny, tak na zvýšení kvality nabízených služeb. A to motoristé pochopitelně ocení.

Zdroj: AUTOJOURNAL.CZ

Novinky

Prázdninové cestování vozidlem

1 července 2023

Připravete své auto na cestu v deseti bodech! Představte si situaci – konečně sbalíte do auta celou rodinu, naložíte děti, kufry, psa... číst více

Rozkladová chemie pro mobilní toalety

8 března 2023

Nabízíme kvalitní rozkladovou chemii pro mobilní WC. Vyrobeno v USA. Nejkvalitnější kapsle na našem trhu s nejlepší cenou. Skladem v Brně... číst více

Pomoc při autonehodě

22 února 2023

Při dopravní nehodě může na rychlé první pomoci záviset život zraněných. Lidé se ale často obávají, že něco pokazí nebo svojí... číst více

Proč je olej tak důležitý

30 ledna 2023

Olej je velmi důležitou součástí fungování a chodu motoru. Pomáhá chránit pohybující se části motoru před přehřátím a zároveň je... číst více

© 2023 Všechna práva vyhrazena.

vyrobila